Wilki

Wilki

 
Autor: Adam Wajrak
Rok: 2015
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 272
 
Sprawdź opis!

Opis

Wilki

Książka poświęcona jest skomplikowanej relacji między ludźmi a wilkami. Ukazuje politykę różnych rządów wobec ochrony i przyzwolenia na zabijanie tych pięknych zwierząt, które nadal często kojarzą się z drapieżnikami niebezpiecznymi dla ludzi. Czy jednak naprawdę ci świetni łowcy, polujący w zgranych i dobrze zorganizowanych watahach, są realnym zagrożeniem dla człowieka?

Ostatnio przybliżyliśmy tematykę innej książki, jednak nie sposób ją pominąć w recenzji publikacji polskiego przyrodnika. Nick Jans i jego opowieść „Wilk zwany Romeo” to przykład brutalności ludzi wobec zwierząt podyktowanej lękiem, który nie wynika z obiektywnych przesłanek. Pomimo tego, że książka dotyczy alaskańskiej społeczności, to wskazuje na bardzo uniwersalne problemy społeczno-polityczne. „Wilki” Adama Wajraka to świetny dowód na to, że postrzeganie tych zwierząt jest podobne także w Polsce, a kształtowanie polityki w zakresie ochrony przyrody podlega podobnym wpływom różnych grup interesu.

Ale jest to również przepiękna historia o psie przygarniętym przez ludzi, który stał się łącznikiem między dziką naturą a Homo sapiens. Autor zwrócił też uwagę na bardzo ważny aspekt wychowywania i budowania relacji ze zwierzęciem – na jego starość, umieranie i śmierć. W piękny sposób opisał poczucie obowiązku i uczucia osoby, która pod koniec życia pupila myśli nie tylko o swoich pasjach czy pracy, ale planuje swoją codzienność z myślą o wspieraniu czworonożnego przyjaciela w tym często trudnym okresie.

 
Redakcja Psiemocje.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wilki”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *