Niegrzeczny pies – lepiej zapobiegać niż leczyć

Niegrzeczny pies

Zdarza się, że opiekunowie nie wiedzą, co zrobić, gdy ich pupil zaczyna zachowywać się niegrzecznie. Niekiedy nie potrafią zinterpretować, co tak właściwie dzieje się z psem, a to może wywoływać poczucie bezsilności. Część problemów zdaje się pojawiać niespodziewanie, bez wcześniejszych symptomów. Trudności pojawiają się również w momencie, gdy od psa oczekuje się dostosowania do całkiem nowej sytuacji.

Dobra wiadomość jest taka, że z większością problemów można poradzić sobie samodzielnie. Niestety część z nich może wymagać bardziej szczegółowej diagnozy ze strony specjalisty. Najważniejsze jednak jest to, że warto zacząć działać, zamiast biernie czekać na samoistną poprawę.

Pies gryzie domowników

Najczęstszym z problemów, który przeraża opiekunów, jest agresja ze strony własnego psa. Szczeniak początkowo na pierwszy rzut oka wygląda na szczęśliwego i przyjaznego pieska. Z wiekiem jednak wykazuje różne formy agresji – włącznie z pogryzieniami – wobec członków rodziny, również nieświadomych niebezpieczeństwa dzieci.

Na ogół jednak problem zaczyna się właśnie w okresie szczenięcym, kiedy to psiak przechodzi intensywny okres socjalizacji. Wtedy to wielu opiekunów może błędnie interpretować jego zachowania. Z czasem zwierzę może też nauczyć się, że agresja pomaga osiągnąć cel, np. uniknąć wykonywania niechcianych czynności.

Pies nastawiony na cel

Problem opisywany jako „dominacja” to w istocie skomplikowane zagadnienie, tym bardziej, że struktura rodziny posiadającej psa na ogół nie jest sztywna. Pupil wchodzi bowiem z domownikami w różne interakcje. W rezultacie po pewnym czasie uczy się, w jaki sposób może osiągnąć swój cel. Wśród podejmowanych działań można wskazać: proszenie, drapanie, warczenie a nawet gryzienie. To, jaka forma zostanie wybrana przez psa, zależy od wychowania.

Niestety w takich sytuacjach często psy posądzane są o „dominację” lub „wrodzoną agresję”. Niekiedy spotykają ich kary fizyczne, a przemoc fizyczna potęguje problem. Pies traktuje ją jako starcie, walkę lub niezrozumiałą agresję. Dlatego tak często opiekunowie czują się bezsilni, gdyż znane im metody karcenia są niewłaściwe i okazują się być nieskuteczne.

Z pewnością najlepiej jest zapobiegać problemom. Należy reagować w momencie, gdy pies zaczyna uczyć się zasad w domu. Warto jednak podkreślić, że bardzo często zamiast o „dominacji” powinniśmy mówić o „agresji kontrolującej”, a więc tak naprawdę próbie utrzymania przez psa stanu, który jest dla niego korzystny i pozwala na zaspokojenie potrzeb pieska.

Tak się boję, że aż gryzę

Nie tylko pewne siebie psy gryzą. Niekiedy robią to psiaki, które kojarzą konkretne sytuacje z negatywnymi wydarzeniami. Wykazują one agresję lękową. Może również okazać się, że agresja wynika z bólu lub choroby.

W takich sytuacjach często okazuje się, że bez specjalisty trudno będzie poznać przyczyny lęku i traum pupila, a tym samym wyeliminować negatywne zachowania. Z pewnością przydatne będzie unikanie sytuacji, w których pies nie ma drogi ucieczki i może poczuć się zagrożony, aby uniknąć reakcji lękowej.

Nie można dać się zwariować

Należy jednak pamiętać, że relacja z psem powinna być pełna miłości, wzajemnego zrozumienia i przede wszystkim szczęśliwa. Pieski bardzo chętnie dostosowują się do oczekiwań własnej rodziny i są bardzo oddane. Dlatego pewne wytyczne, a także potencjalne ryzyko niefrasobliwości czworonoga nie powinny przysłaniać tego, co najważniejsze.

Z tego powodu warto konsultować zachowanie swojego psa z weterynarzem lub behawiorystą, albo wybrać się do szkoły oferującej szkolenia dla szczeniaków. W takich miejscach można w łatwy sposób dowiedzieć się czegoś więcej o własnym pupilu i uczyć go „dobrych manier” już od wczesnej młodości, zapobiegając tym samym potencjalnym problemom.

Szczeniak gryzie i szarpie smycz

Szczeniak, który szarpie i gryzie smycz podczas spacerów, to nierzadki widok. Szczeniaki muszą bowiem dostosować się do nowych dla nich oczekiwań. Bardzo często mylą smycz z zabawką, co niestety jest potęgowane zachowaniem opiekunów.

Najczęstszym błędem jest szarpanie smyczy w momencie, gdy pies zaczyna ją gryźć. Może on błędnie uznać takie zachowanie za świetną zabawę i bardzo zdziwić się, gdy opiekun podczas wspaniałej rozrywki zaczyna wykazywać swoje niezadowolenie.

Dlatego tak ważne jest, aby ignorować złe zachowania pupila, czyli odebrać to, na czym mu zależy – uwagę ukochanego opiekuna. Taka prosta technika behawioralna, pozwala modyfikować negatywne zachowania pupila na etapie wychowania. W tej konkretnej sytuacji należy zwyczajnie zatrzymać się, odczekać, aż szczeniak przestanie szarpać smycz lub zainteresować go innym bodźcem, a dopiero po uspokojeniu się pieska, kontynuować spacer. Dodatkowo pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy udaje mu się trzymać emocje na wodzy i spokojnie podążać za człowiekiem.

Czasami pomoże tylko specjalista

Niestety, nie zawsze zachowanie można w prosty sposób zmienić. Niekiedy psy cierpią z powodu różnych chorób. Przykładem może być padaczka, podczas której pies może zachowywać się agresywnie i nieświadomie gryźć nawet ukochanych opiekunów. Bywa też tak, że psy wyjątkowo mocno cierpią z powodu lęku, albo mają za sobą bardzo traumatyczne doświadczenia.

W takich sytuacjach niezbędna może być konsultacja ze specjalistą: zoopsychologiem lub behawiorystą zwierzęcym, albo weterynarzem. W zależności od źródła problemu, zalecą oni odpowiednią terapię, niekiedy wspomaganą lekami.

 

Pamiętaj!

Nawet błahe problemy mogą stać się poważne

Niestety, niekiedy nawarstwione przez lata problemy wychowawcze, chociaż początkowo błahe, przeradzają się w trudności, które wymagają pomocy doświadczonego psychologa zwierzęcego lub trenera. W takich sytuacjach samodzielna próba modyfikacji zachowania może okazać się nie tyko nieskuteczna, ale też niebezpieczna.

Konsultacja tego typu może okazać się bardzo przydatna również przed ważnymi zmianami w życiu rodziny, które będą miały wpływ na pupila. Dotyczy to przeprowadzki czy pojawienia się nowego domownika – nie tylko dziecka, ale także partnera lub partnerki. Psycholog zwierzęcy będzie w stanie wskazać najlepsze metody adaptacji pieska do nowych warunków.

4 thoughts on “Niegrzeczny pies – lepiej zapobiegać niż leczyć

 1. pielęgnacja psów Łódź mówi:

  Tak wybitnego wpisu nie znalazłem już dawno. Naprawdę dobrze się czyta i czekam na kolejne arty tego użytkownika.

 2. AnnaM mówi:

  Czasami pies jest niegrzeczny po prostu dlatego, że się nudzi albo denerwuje. Trafiłam na kilka fajnych porad jeśli chodzi o taki stan:
  –Link usunięty, strona linkowana to adaptil. Bardzo dziękujemy za dostrzeżenie naszej strony. Cieszymy się, że możemy pomagać Opiekunom zwierząt, którzy często wysyłają nam pytania dotyczące wychowania psa również w komentarzach. Niestety jesteśmy zmuszeni usuwać Wasze linki ze względu na dobro naszych Czytelników, ponieważ część spamerów wrzuca w komentarzach odnośniki do zawirusowanych stron. Nie chcemy, aby osoby wchodzące na nasz blog po poradę kliknęły link, który zaprowadzi je na niebezpieczną stronę. Proces usuwania następuje automatycznie, gdyż nie jesteśmy w stanie weryfikować takiej liczby linków i spamu. Jeżeli Twój link nie stanowił działań niezgodnych z netykietą, to bardzo przepraszamy. Dziękujemy za wyrozumiałość.–

 3. Komentarz mówi:

  Świetny artykuł, dziękuję.
  Na marginesie, pisownia „w stanie” „Psycholog zwierzęcy będzie wstanie wskazać..”

  • Psiemocje.pl mówi:

   Bardzo dziękujemy za informację i przepraszamy za nasz błąd językowy. Pozwoliliśmy sobie poprawić go zgodnie z sugestią. Dokładamy starań, aby nasze artykuły zawierały nie tylko wysokiej jakości treść, ale także spełniały odpowiednie standardy językowe. Pomimo wszystko do wpisu wkradła się literówka w trakcie umieszczania treści na stronie. Zbyt mocno zaufaliśmy autokorekcie, która nie wskazała pominiętej spacji.

   Doceniamy każdą wskazówkę i cieszymy się, że na naszą stronę wchodzą Czytelnicy – użytkownicy, którzy czytają artykuły w całości i z zaangażowaniem. Dołożymy wszelkich starań, aby poprawić proces korekty oraz publikacji. Chcemy, aby nasz blog był miejscem, w którym profesjonalne informacje dostarczane są w komunikatywny sposób dla szerokiego grona odbiorców z jednoczesnym zachowaniem wszelkich standardów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *