Jak uspokoić psa w Sylwestra

Jak uspokoić psa w Sylwestra

Sylwester to moment pożegnania starego roku i przywitania nowego. Jest to czas hucznych zabaw, ale także ogromnego hałasu. Ten bywa uciążliwy dla ludzi, ale szczególnie daje się we znaki czworonogom. Zarówno dzikie jak i towarzyszące ludziom zwierzęta często żywo reagują na specyficzny huk fajerwerków, co przyczynia się nie tylko do stresu, ale i niekiedy do ich śmierci. W przypadku psów chwila nieuwagi podczas sylwestrowego spaceru może zakończyć się paniczną ucieczką, a sylwestrowy wieczór w domu może stanowić emocjonalny koszmar.

Huk przeszkadza już kilka dni przed Sylwestrem

Wielokrotnie fajerwerki kupowane przez klientów indywidualnych można zobaczyć, a przede wszystkim – usłyszeć na kilka dni przed Sylwestrem. Hałas, który powodują, utrudnia życie nie tylko psom i innym zwierzętom towarzyszącym, w zoo lub wolnożyjącym, ale także ludziom. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację osoby z migreną, pod oknem której sąsiad puszcza fajerwerki lub podobną historię, gdy ktoś próbuje odespać nocną zmianę.

Z tego względu warto powstrzymać się od zakupu fajerwerków. Hałas pod oknami na długo przed pożegnaniem starego roku i przywitaniem nowego jest uciążliwy dla wszystkich.

Zwierzęta cierpią

Podkreślenia wymaga fakt, że nie wszystkie zwierzęta towarzyszące źle reagują na huk związany z fajerwerkami. To, że ktoś opiekuje się czworonogiem lepiej znoszącym tego typu bodźce, nie oznacza, że każdy pies tak dobrze znosi sylwestrowe szaleństwo. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości na bodźce. Między czworonogami reagującymi atakami paniki a tymi radośnie oglądającymi pokaz sztucznych ogni występuje szerokie spektrum różnych reakcji. Niekiedy objawy stresu są na tyle małe, że domownicy ich nie zauważają, np. zwiększona podaż wody, ziajanie, dyszenie, nerwowe ziewania itp.

Strach jest naturalną reakcją na niebezpieczeństwo i traci swoją przystosowawczą funkcję, gdy jest nieadekwatny do bodźca. Jednak w przypadku sztucznych ogni sytuacja jest bardziej skomplikowana. Psy nie tylko słyszą o wiele lepiej niż człowiek, ale także nie rozumieją, że hałas za oknem wynika z powitania Nowego Roku. Dla nich jest to ogromny huk, który instynktownie kojarzony może być z niebezpieczeństwem.

Tym samym cierpienie zwierząt w Sylwestra najczęściej jest o wiele większe niż dyskomfort ludzi. Po pierwsze – one nie rozumieją, skąd pochodzi huk i reagują na fajerwerki nieco inaczej. Część z nich wpada w panikę, uciekając uderza w przeszkody lub traci życie pod kołami samochodu, niektóre dostają zawału serca. Po drugie – zwierzęta mogą ulec kontuzjom i poparzeniom w wyniku odpalania fajerwerków, które uderzają w drzewa, spadają na trawnik. Mogą one spowodować bezpośrednio uraz lub zostać przypadkowo połknięte.

W efekcie ludzie rozumieją, że lęk czworonoga bezpiecznie siedzącego w mieszkaniu jest nieuzasadniony, jednak pies może czuć się tak, jakby faktycznie coś mu zagrażało. Część z nich reaguje atakami paniki, uciekając ze spaceru, wpadając pod samochody itd. Na szczęście pupilom w domu możemy pomóc przetrwać ten trudny dla nich moment. Co jednak z dzikimi zwierzętami?

Jak pomóc psu w Sylwestra

W Sylwestra istotne jest przygotowanie bezpiecznej przestrzeni dla psa. Jeżeli zwierzę ma wybrane miejsce w domu, w którym czuje się komfortowo, to być może właśnie ono stanie się dla czworonoga oazą spokoju. Warto przygasić światło, zasłonić żaluzje lub zasłony, aby pies nie musiał oglądać błyskających fajerwerków zza okna. Już na długo przed punktem kulminacyjnym pokazów sztucznych ogni warto włączyć muzykę, aby nieco stłumić hałasy z zewnątrz.

Nie każdy pies jednak radzi sobie ze stresem poprzez spędzanie czasu w legowisku. Część będzie szukać oparcia w domownikach. Co więc zrobić? W Internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że psa nie należy głaskać, gdy zachowuje się niezgodnie z oczekiwaniami opiekunów (np. szczeka, skomli itd.). Jednakże głaskanie w Sylwestra jest bardzo dobrą metodą zachęcającą zwierzę do odwagi i redukującą stres. Najlepiej jest głaskać czworonoga, gdy ten reaguje względnie spokojnie na huk, pomimo swojego lęku. To świetny sposób na to, aby okazać swoje wsparcie, a jednocześnie docenić starania wystraszonego pupila. Względnie spokojna reakcja przy jednoczesnym poczuciu zagrożenia to ogromny sukces.

Ponadto, bliskość człowieka pozwoli poczuć się bezpieczniej. Z pewnością niewskazana jest nagła zmiana zachowania domowników i niezrozumiałe dla psa unikanie interakcji, gdyż to zamiast uspokoić czworonoga, będzie powodować większy stres. Rodzina powinna w Sylwestra zachowywać się w taki sam sposób, jak w każdy inny dzień. Należy pozwolić psu na podjęcie decyzji, czy chce on spędzić ten czas w pobliżu ludzi czy w innym wybranym przez siebie miejscu. Nie chodzi o to, aby teatralnie unikać pupila, a o uspokojenie go, pokazanie mu, że ma oparcie w domownikach i pomimo stresu może spędzić ten czas względnie spokojnie. Jeżeli jednak psiak woli schować się w jakimś kącie i tak poradzić sobie z problemem, to stwórzmy mu ku temu najlepsze z możliwych warunków.

Można także zainicjować zabawę z psem jakiś czas przed północą zanim rozpocznie się ogromny zgiełk, aby ten zajął się czymś innym niż sylwestrowe zamieszanie. Skupienie uwagi na zabawie zanim zwierzę zacznie zwracać uwagę na sztuczne ognie może pozwolić czworonogowi na zredukowanie stresu. Być może pupil będzie zainteresowany matą węchową i wyszukując smakołyków nieco mniej będzie zwracać uwagę na huk. Wiele w tym aspekcie będzie zależało od konkretnego psa. Jeżeli jednak jest możliwość zachęcenia czworonoga do pozytywnych interakcji, to należy z tego korzystać. Wspólne działania to świetny sposób na budowanie pozytywnych relacji, także w tych stresujących sytuacjach.

Środki farmakologiczne

W Sylwestra pomocne mogą także okazać się środki farmakologiczne, jednak te powinny być podawane zgodnie z wytycznymi. Znaczna część z nich wymaga wizyty u lekarza weterynarii na pewien czas przed końcem roku. Oznacza to, że opiekun musi zaplanować zakup leków i ich podawanie przed Sylwestrem. Preparat podany na ostatnią chwilę, samodzielnie i nieodpowiednio dobrany może nie tylko być nieskuteczny, ale w skrajnych sytuacjach również niebezpieczny. Niedopuszczalne jest także podawanie psom środków przeznaczonych dla ludzi i bez konsultacji ze specjalistą.

Stres domowników udziela się psu

Ostatniego dnia grudnia część osób przygotowuje się do świętowania w domu lub poza nim. W tym czasie wśród domowników może pojawić się stres związany z pośpiechem. Takie nienaturalne poruszenie w domu wybija z rytmu nie tylko ludzi, ale także psa. Ten obserwuje domowników, może być zdezorientowany i poddenerwowany niestandardową sytuacją. W efekcie do huku należy dodać kolejny czynnik, jakim jest odmienne zachowanie rodziny. Poczucie zagrożenia wynikające z niezrozumiałych dla psa hałasów może być wzmacniane wysokim poziomem stresu domowników.

Dlatego w tym dnu tak ważne jest zachowanie spokoju i minimalizowanie zamieszania. Jeżeli działania domowników będą normalne i bez negatywnych emocji, to pies będzie otrzymywać informację zwrotną, że nie ma powodu do obaw. Nie oznacza to jednak, że każde zwierzę poczuje się w pełni bezpiecznie.

Jak przygotować psa przed Sylwestrem

Przygotowanie psa do Sylwestra zaczyna się już w okresie szczenięcym. Może to brzmieć dziwnie, ale to właśnie odpowiednio przeprowadzona socjalizacja i dobrze zbudowana relacja pozwalają na lepsze radzenie sobie z nowymi oraz trudnymi dla czworonoga sytuacjami. Pies powinien w okresie socjalizacji stykać się z różnymi przedmiotami, sytuacjami, miejscami, ludźmi, zwierzętami itd. Nauka pozwoli mu odważniej podchodzić do nowości oraz lepiej rozwiązywać sytuacje problemowe.

W ramach przygotowania warto uczyć psa samodzielności, pozwalać mu na eksplorację otoczenia i poznawanie świata. Warto przyzwyczajać go do dźwięków miasta, hałasu samochodów czy burzy. Jeżeli dostrzegamy, że pies źle reaguje na jakieś dźwięki, to należy stawiać na stopniowe przyzwyczajanie do bodźca. Można zdecydować się na najprostszą desensytyzację poprzez puszczanie nagrania określonego dźwięku, np. fajerwerków, początkowo bardzo cicho tak, aby pies mógł oswoić się z nim i zostać nagrodzony za spokojną reakcję. Następnie, gdy zwierzę radzi sobie z cichą wersją hałasu, można zwiększać intensywność oraz puszczać nagranie nieco głośniej, ale tak aby było to do zaakceptowania przez czworonoga. Należy pamiętać, że każdy sukces – nawet ten mały – wymaga ogromnej radości i nagrody.

Niestety w niektórych przypadkach może się jednak okazać, że tylko praca z zoopsychologiem pozwoli przygotować psa na sylwestrowe fajerwerki. Należy też jasno wskazać, że część psów nigdy nie przestanie w pełni bać się huku sztucznych ogni, jednak możliwe będzie zmodyfikowanie ich reakcji na powyższe bodźce tak, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort ich życia.

Na spacer tylko na smyczy i ostrożnie na pewien czas przed północą

Spacery z psem trzeba zaplanować tak, aby nie wychodzić w czasie najbardziej intensywnego puszczania fajerwerków, czyli nie w okolicach północy. Wyprowadzając czworonoga, należy pamiętać o smyczy i sprawdzić, czy jest dobrze zapięta. Przestraszony pies może bowiem uciec na oślep i zaginąć, albo wpaść pod samochód. Warto także obserwować okolicę i unikać grup osób, które ewidentnie planują odpalić fajerwerki, nie tylko ze względu na hałas, ale również ryzyko urazu. Nie należy zabierać psa w miejsca imprez miejskich itp.

Sylwestrowy wieczór nie jest także najlepszym momentem na długie spacery. Lepiej dłuższą przechadzkę zaplanować rano, gdy mniej osób decyduje się na puszczanie fajerwerków. Zmieniając rytm dnia, należy jednak pamiętać o odpowiedniej porze karmienia, gdyż pies powinien mieć ograniczaną intensywną aktywność bezpośrednio przed i po posiłku, a także niewskazane jest nerwowe i łapczywe jedzenie dużych ilości połączone z połykaniem powietrza, szczególnie gdy zwierzę spożywa jeden posiłek dziennie. Uważa się, że te czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia skrętu żołądka, jednakże podkreślić należy, że etiologia tego schorzenia jest bardziej skomplikowana.

Zaczipuj, zawieś adresówkę

Psy podczas Sylwestra potrafią zareagować panicznie, przestraszyć się hałasu i uciec w nieznanym kierunku. Poszukiwanie pupila ułatwi wcześniejsze zaczipowanie lub przypięcie adresówki do obroży czy szelek. Niestety ten drugi sposób często jest zawodny. Zdezorientowany pies może bowiem stracić adresówkę a nawet obrożę lub szelki w wyniku biegania wśród krzewów i gałęzi bądź starć z innymi zwierzętami. Zaczipowanie czworonoga umożliwi zweryfikowanie właściciela zwierzęcia i jego danych osobowych zawartych w rejestrze, nawet jeżeli pies utraci adresówkę w trakcie ucieczki.

Opiekunowie zwierzęcia powinni dbać, aby dane w rejestrze lub dopięte do obroży czy szelek były aktualne.

 

Pamiętaj!

Odpowiednie wsparcie to podstawa

Wsparcie dla psa w Sylwestra jest bardzo ważne. Domownicy powinny zaplanować dzień tak, aby zwierzę nie zostało pozostawione same sobie, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo zwierzęcia i swoje. Trzeba pamiętać, że ten dzień dla psa jest inny od pozostałych nie tylko ze względu na huk fajerwerków, ale także odmienne zachowanie rodziny przygotowującej się na imprezę sylwestrową. Tym wszystkim okolicznościom towarzyszyć może stres, który udziela się również psu.

Dlatego tak ważne jest, aby zachować spokój i stać się ostoją bezpieczeństwa dla zwierzęcia. W zależności od indywidualnych potrzeb czworonoga należy stworzyć mu odpowiednie warunki do radzenia sobie z lękiem. Trzeba również zadbać o odpowiednie wychowanie psa od pierwszego dnia w domu.

Jeżeli jednak wszystkie standardowe sposoby zawodzą, a zwierzę nadal wykazuje zachowania świadczące o tym, że towarzyszy mu ogromny lęk, to warto zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.

Przede wszystkim jednak najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z kupowania sztucznych ogni i puszczania ich pod oknami sąsiadów. Takie działanie nie rzadko doprowadza do urazów i niszczenia mienia. Ponadto, bywa uciążliwe nie tylko dla zwierząt, ale także ludzi. Dodatkowo przez puszczanie fajerwerków cierpią dzikie zwierzęta, które stanowią ważny element ekosystemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *