Zwierzę to nie prezent

Zwierzę to nie prezent

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się ze spokojem, radością, rodzinną atmosferą i prezentami. Pod choinką lądują zabawki, ubrania, elektronika, kosmetyki, łakocie i niestety – również żywe istoty, które czują, mają potrzeby i wymagają opieki. Po raz kolejny zwierzęta padły ofiarą świątecznych wyborów. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już nikt nigdy nie wpadnie na taki pomysł.

Prezent nie zawsze jest trafiony

Rzeczy darowane pod choinkę niekiedy idealnie spełniają swoją funkcję, a część zabawek staje się tymi ulubionymi. Nie dotyczy to jednak wszystkich prezentów. Co dzieje się z resztą? Przekazywane są innym osobom, trafiają na śmieci lub aukcje internetowe, lądują zapomniane w najgłębszych zakamarkach szafy. Nawet jeżeli dziecko usilnie prosi o pieska i tłumaczy, że będzie go kochać do końca życia, to powstaje pytanie, ile razy mówiło, że chce zabawkę i to będzie jego „najulubieńsza” zabawka, a potem wylądowała ona w kącie?

Niestety nie zawsze istnieje możliwość idealnego wpasowania się w gust i oczekiwania osoby, której chcemy podarować upominek. Nie ma w tym niczego złego, dopóki nikt przez nietrafiony prezent nie cierpi.

Zwierzę czuje

Zwierzęta są żywymi istotami, które czują i potrzebują opieki oraz satysfakcjonujących relacji. Jeżeli sprowadzone zostaną do roli prezentu, mogą skończyć jak wskazane wyżej nieudane podarunki. Jednak w przeciwieństwie do rzeczy potrafią odczuwać cierpienie psychiczne. Ból emocjonalny psa, który zostanie porzucony, można porównać do tego, co przeżywa porzucone 3-letnie dziecko. To ogromny stres dla niego. Sam fakt, że zwierzę zostaje nagle oddane bez wcześniejszego etapu przejściowego i przyzwyczajenia do nowego domu i ludzi, w istotny sposób zaburza jego dobrostan.

Brak odpowiedniego przygotowania

Część osób przyjmując zwierzę do domu, kompletnie nie jest na to przygotowana. Podarowanie komuś chomika w momencie, gdy nie ma on dla niego odpowiedniej klatki jest skazywaniem zwierzęcia na cierpienie. Osoba, która otrzyma nagle psa, ale w ogóle się tego nie spodziewała, może nie mieć niezbędnych akcesoriów. Co więcej, zaskoczony, nowy opiekun może nie mieć pojęcia, w jaki sposób poprawie zadbać o pupila. Natomiast jeżeli rodzina nie planowała dostosowania życia do potrzeb zwierzęcia, to niekoniecznie będzie chciała wywracać swoje życie do górny nogami.

Wśród niespodziewanych sytuacji można także wskazać tę, która zaskoczyła jedną z rodzin. Jak podaje Fundacja Viva Gryzonie po świętach okazało się, że chomik podarowany pod choinkę nie tylko jest samicą, ale również spodziewa się potomstwa. Nieprzygotowana na tak dużo szczęścia rodzina była zmuszona poszukiwać domów dla małych chomiczków.
 

Ludzie oddają niechciane zwierzęta

Część schronisk od pewnego czasu wstrzymuje adopcje zwierząt przed świętami. To właśnie dlatego, że po nich bardzo szybko czworonogi wracają do placówek. Zdarza się i tak, że zwierzęta tracą swoich opiekunów po dłuższym czasie, gdy zdążą się już do nich przywiązać. Nie każdy bowiem wie, w jaki sposób zachować się, gdy otrzymał nieoczekiwanie czworonoga, którego w gruncie rzeczy nie chce. Na problem zwróciło uwagę m.in. Schronisko w Korabiewicach Viva.
 

 
Niektóre osoby obdarowane podchodzą do tematu poważnie i nawet jeżeli z jakichś względów nie mogą lub nie chcą pozostawić czworonoga u siebie, szukają mu domu. Jednocześnie zapewniają mu odpowiednie warunki w okresie trwających poszukiwań. Jednak po co doprowadzać w ogóle do takiej sytuacji? Lepiej po prostu nie stawiać nikogo przed faktem dokonanym i nie dawać mu w prezencie zwierzęcia.

Niektórzy porzucają

Niestety wśród wielu reakcji na nieoczekiwane obdarowanie kogoś zwierzęciem, pojawiają się również te najgorsze. Część osób pozbywa się swoich czworonogów jeszcze przed świętami, gdy „nie pasują” do świątecznego obrazka. W konsekwencji zwierzęta trafiają na ulicę czy też do śmietników. Oto smutny przykład podopiecznego Fundacji Viva Gryzonie.
 

 

Pamiętaj!

Zwierzęta nigdy nie powinny być prezentem

Zwierzę jest żywią istotą, która myśli i czyje. Wymaga opieki i odpowiedniego traktowania. Czworonogi mają liczne potrzeby, które powinny być uwzględniane przy planowaniu codziennych obowiązków i rozrywki, a także wyjazdów. W efekcie posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność.

Dodatkowo należy wskazać, że każda żywa istota może zachorować. Będzie wtedy wymagała od opiekunów wzmożonej uwagi, dodatkowej opieki, a także finansów na pokrycie leczenia. Nie można obarczać taką odpowiedzialnością osoby, która nie jest na to gotowa.

Zwierzę to nie zabawka, nie może być zatem prezentem. W efekcie przedmiotowego podejścia do czworonogów można bowiem skazać je na cierpienie. Lepiej podarować małemu miłośnikowi futrzaków książkę edukacyjną o zwierzętach, niż ryzykować, że żywa istota znudzi mu się po tygodniu.

Bardzo ciekawą alternatywą jest decyzja o adopcji wirtualnej lub zabraniu dziecka na wydarzenia organizowane przez fundacje i schroniska. Mały odkrywca może w ten sposób nauczyć się odpowiedzialności, zanim pupil pojawi się w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *