Niemowlę pojawia się w domu z psem

Niemowlę i pies

Opiekunowie psów mogą odczuwać pewne obawy co do zachowania psa, gdy spodziewają się nowego członka rodziny. Często nie są pewni, w jaki sposób zachowa się ich pupil, gdy pojawi się dziecko. Obaw może być sporo.

Na szczęście w większości wypadków piesek szybko adaptuje się do nowej sytuacji i okazuje się być najlepszym przyjacielem dziecka. Jednak problemy w kontaktach dziecka z psem mogą pojawić się dopiero po okresie niemowlęcym.

Przyzwyczajanie psa do nowych mebli

Zanim dziecko pojawi się w domu warto oswoić psa z nowymi meblami i czynnościami związanymi z opieką. Mebelki dziecięce, przewijak i inne akcesoria można wstawić do pokoju wcześniej i pozwolić czworonogowi zapoznać się z nowymi sprzętami. Piesek będzie mógł na spokojnie obwąchać wszystko i dzięki temu uda się uniknąć kumulacji nowych bodźców, co może wzmagać stres. Przyzwyczajenie psiaka do nowych zasad zanim pojawi się niemowlę pozwala również na uniknięcie sytuacji, w której zwierzę powiąże negatywne zmiany z nowym przybyszem.

Przyzwyczajenie psa do płaczu

Kolejnym elementem, który może sprawiać psu pewne kłopoty jest płacz. Pies może odczuwać dyskomfort, widząc, jak jego opiekunowie biegają w stresie wokół rozpłakanego niemowlaka. Co więcej, w takiej sytuacji mogą oni nie mieć czasu, aby zwracać uwagę na stres pisaka, co jeszcze bardziej spotęguje jego obawy.

Z tego powodu lepiej nie stawiać pupila w sytuacji dokonanej. Jeżeli będzie on mógł testowo usłyszeć płacz i zapoznać się z sytuacją, z pewnością łatwiej odnajdzie się w momencie realnego problemu. Nie można się jednak łudzić. Żadne aranżowane treningi nie zastąpią prawdziwego przeżycia. W konsekwencji pies i tak będzie poddany dodatkowym czynnikom stresogennym. Sam fakt, że dostrzeże on z łatwością nerwowość w ruchach rodziców, którzy z niepokojem będą mierzyć się z niekiedy trudnymi sytuacjami. Nie zmienia to faktu, że wcześniejsze ćwiczenie jest w stanie łagodzić negatywne przeżycia w rzeczywistej sytuacji.

Naucz go, że dziecko potrzebuje opieki

Przyzwyczajanie do samego płaczu nie wystarczy. Pies powinien również poznać zachowania swoich opiekunów. W naturalnej sytuacji zetknie się on z sytuacjami standardowej opieki nad niemowlęciem: karmienie, przewijanie, usypianie, kąpiel. Zdarzy mu się również uczestniczyć w momentach, gdy zestresowani rodzice będą musieli poradzić sobie z kolką lub ząbkowaniem.

Dobrą adaptacją dla psa może być opiekowanie się lalką tak, jakby było to prawdziwe dziecko. Piesek będzie mógł przynajmniej częściowo poznać nowe obowiązki swoich opiekunów. Nauczenie psa, że nie będzie cały czas w centrum uwagi, a jednocześnie okazywanie mu, że nadal jest ważny, pozwoli uniknąć sytuacji, w których zwierzę poczuje się odrzucone. To ograniczy ryzyko powstania tzw. lęku przed odrzuceniem oraz ewentualnej chęci konkurowania czy wpływania na dziecko na zasadzie zachowań asertywnych, kontrolujących oraz manipulacyjnych.

Przyzwyczajenie psa do zapachu dziecka

Zanim pociecha pojawi się w domu można przynieść ubranka przesiąknięte zapachem dziecka. Zwierzę będzie mogło powąchać je i przyzwyczaić się do nowego bodźca węchowego. Stanowi to rodzaj substytutu obecności dziecka. Trzeba bowiem pamiętać, że węch u psów jest istotnym elementem percepcji.

Należy pamiętać, że nie wolno przynosić psu pieluch. Może on bowiem zareagować całkiem inaczej niż oczekujemy, a pogryzienie takiego przyboru higienicznego skończy się u weterynarza.

Mama przyjeżdża z dzieckiem

Przyjazd mamy z dzieckiem to bardzo kluczowy moment w przedstawianiu psu nowego członka rodziny. Stęskniony piesek chciałby z pewnością przywitać się ze swoją ukochaną opiekunką. W takiej sytuacji warto poprosić tatę, aby poczekał chwilę na zewnątrz. Dopiero, gdy pies spokojnie się przywita, można pozwolić mu zapoznać się z dzieckiem.

W pierwszych tygodniach z pewnością nie należy pozostawiać psa samego z niemowlęciem. Lepiej jest obserwować proces adaptacji do nowych warunków.

Znajdź mu bezpieczne miejsce

W przypadku starszych dzieci przydatne będzie zastosowanie bezpiecznej strefy dla psa. Niestety miłość pociech bywa męcząca i nawet najbardziej cierpliwy psiak będzie chciał w końcu chcieć odpocząć. Jeżeli dzieci tego nie zrozumieją, może spotkać ich niemiła niespodzianka.

Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić miejsce lub miejsca, w którym pies może schronić się przed wylewnością pociech. Może to być legowisko lub posłanie. Ważne, aby zostało umieszczone w miejscu, które nie znajduje się na trasie częstego przechodzenia. Na takie miejsca nie nadaje się z pewnością korytarz, przez który wielokrotnie w ciągu dnia przechodzą domownicy, a dzieci bawią się w berka.

Pamiętaj!

Wyzwania na każdym etapie dojrzewania

Zapoznanie psa z dzieckiem nie kończy procesu adaptacji czworonoga do nowej sytuacji. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem dziecka cały czas następują zmiany. Najpierw niemowlę płacze i jest mało mobilne. Z czasem zaczyna raczkować i stawia pierwsze kroki.

Z punktu widzenia psa sytuacja jest za każdym razem nowa. Często pupil ignoruje leżące niemowlę, ale nie umknie jego uwadze raczkujące dziecko. Może wtedy zacząć okazywać agresję, a w razie braku oczekiwanych gestów uległości posłużyć się zębami.

Z tego powodu rodzice powinni zachować czujność i obserwować reakcję psa. Pozwoli to reagować na wczesnym etapie i uniknąć niepotrzebnych problemów oraz „międzygatunkowych kłótni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *