OCD u psa – czyli bolesna osteochondroza

Osteochondroza

Osteochondroza to choroba, która dotyka szczeniaki ras szybkorosnących, np. rottweilery, bernardyny, dogi, goldeny, labradory, nowofundlandy, owczarki niemieckie, owczarki podhalańskie, szwajcarskie psy pasterskie, berneńskie psy pasterskie, mastify. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe, ale najczęściej wskazuje się uwarunkowania genetyczne oraz dietę, a także urazy, czynniki niedokrwienne i hormonalne. Objawy choroby można dostrzec u psów w wieku 5 miesięcy, na ogół pojawiają się do 12 miesiąca życia.

Osteochondroza – czym jest?

Formowanie się i rozwój kości u szczeniaków przebiega kilkuetapowa, a zaburzenia tego procesu mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W przypadku OCD w organizmie pieska dochodzi do zaburzenia kostnienia na podłożu chrzęstnym, co doprowadza do zgrubienia chrząstki. Jedna z teorii wskazuje, że chrząstka jak każda inna tkanka w organizmie musi być odżywiana, a jej pogrubienie utrudnia penetrację przez substancje odżywcze. W efekcie w chrząstce pojawia się martwica, a jej fragmenty odczepiają się od kości i pływają w stawie (tzw. osteochondritis dissecans, OCD).

W konsekwencji luźne fragmenty sprawiają ból i utrudniają poruszanie się. Dodatkowo w zdrowej kości odsłoniętej przez chrząstkę zaczyna tworzyć się stan zapalny. Piesek zaczyna kuleć i z trudem podejmuje aktywność fizyczną.

Diagnoza

Lekarz weterynarz może postawić diagnozę po badaniu, w tym badaniu klinicznym i wywiadzie, pamiętając, że rozstrzygające będzie zdjęcie RTG. Niekiedy niezbędne może być wykonanie artroskopii lub chirurgiczno-diagnostycznego otwarcia stawu. Na ogół jednak zdjęcie rentgenowskie pozwala na dostrzeżenie zmian w obrębie stawu, ubytków czy rzucanie cienia kości zajętej procesem chorobowym.

Leczenie

W przypadku stwierdzenia OCD u psa weterynarz podejmie decyzję, czy można zastosować leczenie zachowawcze, czy też niezbędna będzie interwencja chirurgiczna. Dużo zależy od stopnia zaawansowania choroby, dlatego najlepiej jest rozpoznać problem jak najszybciej u młodego jeszcze szczeniaka. Jeżeli zmiany w obrębie stawu są małe i rozpoznane wcześnie, a pies jest bardzo młody (6-7 miesięcy), możliwe będzie leczenie zachowawcze i wspomagające. Polega ono na podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, ograniczeniu ruchu na pewien czas i ścisłym kontrolowaniu wagi psa. Dodatkowo opiekun musi przestrzegać zaleconej diety. W cięższych stanach niezbędne będzie operacyjne usunięcie uszkodzonych części chrząstki.

Zarówno w przypadku leczenia zachowawczego, jak i operacyjnego niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja psa. Odpowiednio dawkowany ruch oraz dobrze zaplanowane treningi oraz zabiegi pozwolą pieskowi dojść do pełnego zdrowia oraz powstrzymywać postępowanie choroby i zmniejszać dolegliwości bólowe.

Pamiętaj!

Obserwuj psa

W przypadku każdej choroby ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i niezwłoczne podjęcie odpowiedniego leczenia. Dlatego też opiekun powinien dokładnie obserwować psa podczas spacerów i zabawy, aby ułatwić weterynarzowi diagnozowanie pupila. Więcej na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu.

W przypadku OCD uwagę powinny zwrócić kulawizny występujące i nasilające się po wysiłku. Co więcej niekiedy widoczne jest powiększenie obrysu stawu wynikające ze zwiększonej ilości mazi lub stanów zapalnych. Zmienione chorobowo stawy są tkliwe na dotyk.

Chory pies może nie tylko kuleć, ale również wykazywać tzw. sztywny chód. Co więcej OCD może prowadzić do zmian charakterystycznych dla dysplazji stawu łokciowego. Szerzej na ten temat można przeczytać w naszym wpisie na temat dysplazji u psów.

One thought on “OCD u psa – czyli bolesna osteochondroza

  1. groomer Łódź mówi:

    Przyznaję się bez bicia, że niesłychanie zaintrygował mnie ten artykulik, pomimo, że aż tak bardzo nie interesuję się takimi rzeczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *