Cechy
produktu
Zianie
Wytrzymałość
Stałość
temperatury
Zabezpieczenie
przed urazami
Waga
Czyszczenie
Słaby
punkt
Kaganiec
fizjologiczny
Swobodne
Tak
Względnie stała/
stabilna
Tak
Lekki
Łatwe
Zależy
od modelu
Kaganiec
metalowy
Możliwe/
swobodne
Na ogół duża
Zimą zimny
latem rozgrzany
Na ogół tak
Cięższy od innych
Łatwe
Może
rdzewieć
Kaganiec
materiałowy
Brak
możliwości
Tak
Względnie stała
Tak
Lekki
W zależności
od modelu
Dyskomfort
psa
Kaganiec
skórzany
W większości
modeli możliwe
Mniej wytrzymały
Względnie stała
Tak
Lekki
Trudne
Niszczenie
materiału
Kaganiec
z tworzywa
Możliwe/
swobodne
Łatwo się psuje
Na ogół
względnie stała
Niekiedy
wrzyna się
Lekki
Łatwe
Niska
wytrzymałość
Wybór kagańca dla psa to nie łatwe zadanie. Niekiedy opiekunowie nie poświęcają zbyt dużo czasu na odpowiednie dobranie produktu do potrzeb ich pupila, godząc się na zapewnienia sprzedawcy, że określony model będzie najlepszy. Oczywiście zdarza się, że w sklepie z artykułami dla zwierząt można otrzymać rzetelne informacje. Gorzej jednak, jeżeli wiedza sprzedawcy bazuje jedynie na jego wyobrażeniach na temat poprawnego doboru kagańca.
Kaganiec metalowy
Kaganiec materiałowy
Kaganiec skórzany
Kaganiec z tworzywa
Kaganiec fizjologiczny
Kaganiec w zgodzie z naturą
Na wstępie należy podkreślić, że psy inaczej regulują ciepłotę własnego ciała niż ludzie. Ważniejszymi części ciała biorących udział w tym procesie są: łapy i pysk. Pies ziejąc i dysząc łagodzi dyskomfort związany z upałem i oddaje ciepło na zasadzie rozpraszania ciepła do otoczenia. Jeżeli uniemożliwimy psu zianie w upalne dni, możemy doprowadzić do ciężkich powikłań, udaru cieplnego, a nawet śmierci pupila. Stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie kagańca tak, aby umożliwiał on swobodną termoregulację.
Kaganiec metalowy
Kaganiec metalowy jest dość powszechnie stosowany przez opiekunów psów. W zasadzie nie jest to najgorszy wybór, chociaż wiąże się z pewnymi minusami. Przede wszystkim często kaganiec ten jest nieco cięższy i narażony na zmiany temperatur. Metal potrafi się mocno rozgrzać i parzyć w upalne dni, a także bardzo schłodzić, gdy na zewnątrz jest zimno.
Plusem kagańca jest jego wytrzymałość, łatwość czyszczenia, a także fakt, że często pozwala on psu na swobodne zianie. Dodatkowo jest on wytrzymały i dobrze chroni przed ewentualnym atakiem czy też przed zjedzeniem czegoś nieodpowiedniego. Odpowiednio dobrany i skonstruowany może zapewnić komfort psu.
Niestety bywają i takie modele, które są nieodpowiednio zabezpieczone w okolicach stycznych ze skórą zwierzęcia lub są zbyt ciasne. Tutaj ważna będzie przymiarka i sprawdzenie, czy elementy skórzane lub materiałowe odpowiednio zabezpieczają część metalową i odgradzają ją od skóry zwierzęcia, a także czy wielkość produktu jest odpowiednia. Źle dobrany kaganiec może ocierać nos, ranić i uniemożliwiać swobodne otwieranie pyska. Warto też podkreślić, że uderzenie przez psa w kagańcu metalowym nie należy do przyjemnych.
Należy pamiętać, że kiepskiej jakości kaganiec metalowy może rdzewieć.
Kaganiec materiałowy
Kaganiec materiałowy to niestety zły wybór dla opiekunów, którzy chcą wychodzić na spacery z pupilem. Należy z całą stanowczością podkreślić, że kaganiec ten nie przez przypadek nazywany jest weterynaryjnym. Powinien być stosowany wyłącznie na krótko podczas zabiegów czy badania i natychmiast zdejmowany.
Pomimo tego, że jest on lekki i ma względnie stałą temperaturę, nie zapewnia komfortu zwierzęciu. Czworonogi w nim nie mogą ziać, a to utrudnia termoregulację. Przy wysiłku fizycznym i w upalne dni powoduje on, że pies nie może pozbyć się nadmiaru ciepła, co grozi przegrzaniem, udarem, a nawet śmiercią. W przypadku stosowania tego rozwiązania podczas dłuższych spacerów dochodzi u psa do stałego poczucia dyskomfortu nie tylko fizycznego, ale także psychicznego, poprzez nienaturalne ograniczenie swobody ruchu.
To co ułatwia pracę weterynarzowi, niestety jest całkowicie nieodpowiednie dla psów w codziennym życiu.
Kaganiec skórzany
Kaganiec skórzany ma wiele zalet, jednak musi zostać odpowiednio dobrany. Przede wszystkim na ogół umożliwia on swobodne zianie psu. Zwierzę może otworzyć pysk, gdy tego potrzebuje i ma swobodę wyrażania naturalnego behawioru. Temperatura kagańca nie zmienia się tak, jak w przypadku metalu, jednak należy sprawdzić, czy określony model nie powiada metalowych elementów. Dodatkowo odpowiednio przetworzona skóra nie rani czworonoga i jest miła w dotyku.
Minusem z pewnością jest kwestia dbania o higienę. Skóra potrafi z czasem twardnieć, reagować na ślinę psa czy deszcz, odbarwiać się, niszczyć, pleśnieć. Dodatkowo należy pamiętać, że kaganiec wraz z pyskiem psa ląduje w różnych zakamarkach trawy, co oznacza, że na produkcie pozostają drobnoustroje chorobotwórcze, co wymusza jego czyszczenie. W przypadku skóry dbałość o higienę jest trudniejsza.
Ponadto na rynku można znaleźć wiele modeli, które są ciasne i sztywne, uniemożliwiają tym samym psu swobodne otwieranie pyska. Źle dopasowany kaganiec skórzany być może nie doprowadzi od razu do ran, jednak z pewnością będzie powodował wysoki poziom dyskomfortu.
Kaganiec z tworzywa
Kagańce wykonane z tworzywa sztucznego na ogół są konstruowane w taki sposób, aby pies mógł w nich swobodnie ziać. Tworzywa te często przystosowane są do zmiennych warunków atmosferycznych, przez co zachowują względnie stałą temperaturę. Kagańce tego typu są również stosunkowo tanie.
Problem zaczyna się wtedy, gdy przy produkcji zastosowano tanie, mniej wytrzymałe materiały, a konstrukcja została nieodpowiednio zabezpieczona w miejscach kontaktu produktu ze skórą czworonoga. Jeżeli kaganiec wykonany będzie z mało trwałego materiału może reagować na zmiany temperatur, niszczyć się pod ich wpływem. Tym samym obniży to komfort psa i skróci czas użytkowania. Produkty tego typu na ogół służą trochę krócej niż pozostałe typy kagańców, jednak ich żywotność jest ściśle powiązane z jakością danego towaru. Aspekt wytrzymałości może szczególnie doskwierać opiekunom psów ras dużych, którym zdarzają się zachowania agresywne. Istnieje ryzyko, że kaganiec szybko zostanie uszkodzony i co najgorsze, być może podczas próby ugryzienia przez co nie będzie pełnił swojej roli ochronnej.
Dodatkowym problemem kagańca z tworzywa sztucznego może być jego konstrukcja. Często produkty tego typu nie są zabezpieczone w miejscach stycznych ze skórą czworonoga. W efekcie mogą ranić psa, ocierać i sprawiać ból. Również i w tym przypadku można znaleźć modele, które zbyt ściśle przylegają do pyska, uniemożliwiając zwierzęciu zianie i swobodne otwieranie pyska.
Kaganiec fizjologiczny
O kagańcu możemy powiedzieć, że jest on fizjologiczny, gdy spełnione są określone kryteria. Dotyczy to odpowiedniej budowy i materiału, z którego wykonano produkt. Kagańce fizjologiczne są odpowiednio dopasowane do wielkości pyska czworonoga, umożliwiają swobodne ziajanie. Wykonane są z różnych tworzyw, jednak ich cechą wspólną jest zastosowanie materiałów, które nie zmieniają drastycznie temperatury przy wahaniach pogody. Odpowiednio zabezpieczają psa przed urazami, ale też sprawiają mniejszy dyskomfort, gdy pupil uderzy psykiem w nogę opiekuna.
Kagańce tego typu należą do względnie wytrzymałych. Należy jednak pamiętać, że zależy to w dużej mierze od zastosowanych materiałów.
Kaganiec w zgodzie z naturą
Regulacja temperatury u psa nie przebiega w taki sam sposób, jak u ludzi. Naturalnie pies pozbywa się namiaru ciepła na różne sposoby, między innymi poprzez kontakt z przedmiotami, które są chłodniejsze czy zianie i związany z nim proces odparowania wody. Stąd warto pamiętać, aby w upalne dni zapewniać maty chłodzące zwierzętom i umożliwiać zianie.
Mechanizm oddawania ciepła poprzez zianie spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy zwierzę na dostęp do wody i może swobodnie otwierać pysk. W odniesieniu do picia istotne jest ciągłe nawilżanie organizmu i błon śluzowych psa, ponieważ w wyniku odparowania wody zwierzę nie tylko rozprasza ciepło, ale także traci życiodajną wodę. Stąd tak ważne jest uzupełnianie płynów u psów, gdy narażone są na stres lub przegrzanie.
Analizując natomiast swobodę otwierania pyska, musimy zwrócić uwagę na kwestię ograniczania tej możliwości w określonych sytuacjach. Dotyczy to szczególnie noszenia przez psy kagańców. Należy jasno podkreślić, że produkty uniemożliwiające otwieranie pyska typu kaganiec materiałowy czy paskowy powinny być wykorzystywane w określonych sytuacjach. Dotyczy to głównie wizyt u weterynarza, stąd często jest używana nazwa kaganiec weterynaryjny.
Co więc w sytuacji, gdy opiekun musi założyć kaganiec psu, ponieważ wymagają tego przepisy prawa lub zwierzę zachowuje się agresywnie? Należy wtedy sięgnąć po produkty zgodne z naturalnym sposobem zachowania psa. Najlepszym wyborem jest oczywiście kaganiec fizjologiczny. Na rynku są jednak dostępne inne rozwiązania (np. skórzane, z tworzywa czy metalu), które również mogą zapewnić wygodę zwierzęciu.
Ważne jest, aby opiekun kontrolował, co dzieje się z jego psem. Korzystając z usług groomera warto zapytać, jaki typ kagańca stosuje on w przypadku, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo pogryzienia przez zwierzę. Jeżeli posiada on jedynie kagańce weterynaryjne, należy rozważyć dalszą współpracę. Zabiegi pielęgnacyjne potrafią trwać kilka godzin, a przebywanie tak długo w tego typu kagańcu jest niedozwolone. Na szczęście coraz więcej salonów oferuje bezpieczne dla zwierząt kagańce fizjologiczne, skórzane, bezpieczne kagańce z tworzywa i metalowe.