Samochód w upalny dzień na słońcu działa jak piekarnik

Udar cieplny u psa

W związku z wakacyjnymi upałami, warto przypomnieć, że temperatura w rozgrzanym samochodzie może sięgać nawet 80 stopni Celsjusza. Takie warunki są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pozostawienie jakiegokolwiek członka rodziny w zamkniętym pojeździe może skutkować nawet śmiercią. Wielokrotnie właściciele aut mogą obserwować, że plastikowe butelki przetrzymywane w pojazdach podczas upałów potrafią nieco rozmiękać, a kierownica – parzyć.

Gdy na zewnątrz świeci słońce, a temperatura jest wysoka, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu swojego oraz czworonożnych przyjaciół. Zawsze należy mieć przy sobie miskę i wodę dla psa, aby ten mógł się napić i uzupełnić płyny. Warto też szukać cienia i ograniczać przebywanie poza domem w godzinach największych upałów, tj. między 11:00 a 15:00. Pupil sam może nie wiedzieć, że powinien ograniczyć ruch w porze najwyższych temperatur, dlatego to opiekun musi podjąć za niego decyzję o powrocie do domu ze spaceru. Warto również pamiętać, że pies nie poci się tak, jak człowiek, a termoregulacja odbywa się u niego poprzez poduszki łap i dyszenie.

Czym grozi udar cieplny

Udar cieplny to stan przegrzania organizmu występujący, gdy pies nie jest w stanie poprzez mechanizmy termoregulacji utrzymać prawidłowej temperatury ciała. Gdy ciepłota ciała psa wzrasta do ponad 41 stopni Celsjusza, zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki niewydolności krążeniowo-oddechowej. Natomiast nadmierne przegrzanie głowy może prowadzić do przekrwienia i zapalenia opon mózgowych.

Przyczyną udaru cieplnego są: wysoka temperatura, bezpośrednie i mocne nasłonecznienie oraz duża aktywność przy upalnej, dusznej pogodzie z dużym poziomem wilgotności powietrza.

Udar cieplny u psa – objawy

Oczywiście podczas upałów psy z zasady dyszą, ponieważ to jest jeden ze sposobów regulacji ciepłoty ciała. Jednak, jeżeli zauważymy niepokojące, nadmierne zianie, to może być objaw przegrzania. Gdy do tego dojdą: spłycony i nieregularny oddech, dezorientacja, osłabienie, przyspieszona akcja serca, gęsta i pieniąca się ślina, a także wymioty lub drgawki, to znak, że stan psa wymaga interwencji.

Aby sprawdzić, jaka jest kondycja zwierzęcia, należy:

  • zweryfikować intensywności ziania;
  • obserwować zachowanie psa: czy jest zdezorientowany, osłabiony i przede wszystkim, czy zwierzę jest przytomne i czy ma drgawki;
  • dotknąć ręką klatki piersiowej i lewego boku psa, w okolicy łokcia w celu sprawdzenia akcji
  • sprawdzić, czy pies wymiotuje lub ma biegunkę;
  • złapać fałd skórny i obserwować jego opadanie (dobrze nawodniona skóra jest elastyczna i szybko wraca do pierwotnego ułożenia);
  • sprawdzić dziąsła i wargi psa (suche, o ciemnoczerwonym lub sinym kolorze wskazują na zły stan zwierzęcia);
  • jeżeli jest taka możliwość, zmierzyć temperaturę ciała w odbytnicy (nie powinna być wyższa niż 40 stopni Celsjusza).

Pies zamknięty w samochodzie – co robić

Bardzo często do przegrzania a nawet śmierci prowadzi pozostawianie psa w zamkniętym samochodzie. Oczywiście niekiedy w podróży opiekun musi odejść na chwilę od pojazdu, jednak należy wtedy pozostawić auto w cieniu i uchylić okno. Pies nie może pozostawić w nim przez dłuższy czas.

W związku z tym, jeżeli zobaczymy, że zwierzę przebywa w aucie, które jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a szyby są zamknięte, powinniśmy zwrócić uwagę na stan czworonoga. Warto sprawdzić, czy zwierzę jest przytomne i czy jest osłabione. Jeżeli mamy podejrzenie, że stan psa wymaga natychmiastowej pomocy, nie zwlekajmy.

Staż miejska, policja i rozbita szyba

W sytuacjach, gdy stan zwierzęcia jest zły lub gdy opiekun pozostawił czworonoga w samochodzie i nie pojawia się dłuższy czas, należy wezwać straż miejską lub policję. Jeżeli pojazd znajduje się na parkingu przy galerii lub markecie można udać się do punktu informacyjnego i poprosić o wyczytanie numeru tablic rejestracyjnych oraz marki i modelu auta z prośbą o pojawienie się jego właściciela na parkingu.

W przypadku ratowania zdrowia lub życia psa można również podjąć decyzję o zbiciu szyby. Należy jednak pamiętać, że lepiej jest zbić szybę, która nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zwierzęcia, aby go nie zranić. Warto zatem wybrać szybę kierowcy lub pasażera, jeżeli pies przebywa na tylnych siedzeniach.

Przegrzanie psa – pierwsza pomoc

Po wyciągnięciu zwierzęcia z piekarnika, bo właśnie tak należy określić rozgrzany samochód, należy udzielić mu pierwszej pomocy. Polega ona na:

  • przeniesieniu psa w chłodne – ale nie bardzo zimne – miejsce, np. do cienia lub w miejsce z wentylatorem;
  • zapewnieniu zwierzęciu dostępu do świeżego i chłodniejszego powietrza;
  • obłożeniu czworonoga mokrymi i chłodnymi, ale nie lodowatymi, ręcznikami, szczególnie w okolicy pachwin, pach, karku i głowy;
  • należy dać zwierzęciu świeżą wodę do picia;
  • nie wolno wrzucać przegrzanego psa do lodowatej wody, ani przenosić do miejsca, w którym klimatyzacja ustawiona jest na bardzo niską temperaturę, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego, a w konsekwencji nawet do zawału serca;
  • nie wolno podawać psu żadnych leków ani karmić;
  • należy przetransportować czworonoga do lecznicy, w której otrzyma potrzebną pomoc (weterynarz poda mu między innymi płyny i leki zapobiegające obrzękowi mózgu).
Pamiętaj!

Twoja reakcja może uratować życie!

Należy pamiętać, że samochód potrafi rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur. Pozostawienie w nim psa bez nadzoru i z zamkniętymi szybami może spowodować jego śmierć.

Dlatego apeluję do wszystkich opiekunów czworonogów, aby nie dali się zwieść upałom i pamiętali o swoich pupilach. Dodatkowo proszę wszystkie osoby, które znajdą psiaka pozostawionego w gorącym aucie o to, aby nie bali się reagować. Udzielając pomocy, można uratować życie.

Należy tez podkreślić, że polskie prawo pozwala nawet na uszkodzenie cudzej własności w sytuacji wyższej konieczności, jeżeli nie naraża to nikogo na uszczerbek na zdrowiu. Ratowanie życia to norma moralna, która stoi zdecydowanie ponad przepisami dotyczącymi poszanowania cudzego auta. Dlatego zbicie szyby nie będzie w takim wypadku stanowiło przestępstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *