Czy koszt utrzymania psów wzrośnie przez projekt ustawy o VAT?

Pies i VAT

W ostatnim czasie prawie każdy opiekun psa dowiedział się o planowanych zmianach w zakresie stawki VAT na leki dla zwierząt. Planowano wzrost z obecnie 8% do 23%. Media społecznościowe i serwisy informacyjne huczą o nowelizacji, która miała ułatwiać przedsiębiorcom rozliczanie podatku, a przy okazji – wprowadza niekorzystne zmiany w zakresie leków weterynaryjnych.

Obawy, które wskazywały różne środowiska, również te związane z produkcją zwierzęcą, być może skłoniły polityków do zmiany stanowiska. Wiceminister finansów Filip Świtała w rozmowie z PAP poinformował, że „VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak jest obecnie”. Czy to oznacza, że sprzeciw społeczny odniósł skutek?

Podwójne uderzenie w miłośników zwierząt

Najczęściej poruszaną kwestią w kontekście zmiany stawki podatku VAT na leki weterynaryjne jest wzrost kosztów leczenia zwierząt w produkcji zwierzęcej. Konsumenci będą mogli odczuć wzrost cen mięsa oraz nabiału. Z tej perspektywy właściciele psów i innych zwierząt jedzących mięso mogą poczuć się podwójnie ukarani. Zapłacą oni bowiem więcej za leczenie pupila, jak również jego żywienie.

Schroniska i tak mają ciężko

Kolejną sprawą jest kwestia utrzymania zwierząt w schroniskach. Wzrost kosztów leczenia będzie stanowić dla tego typu placówek ogromne obciążenie. Dodając do tego wyższe koszty utrzymania zwierząt, otrzymujemy bardzo nieciekawy obraz budżetowania i tak często niedofinansowanej pomocy potrzebującym zwierzętom.

W konsekwencji za zmiany zapłacą obywatele. W końcu opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy, a firmy oraz fundacje, które wygrywają przetargi na prowadzenie schronisk, prędzej czy później będą musiały podnieść swoje stawki oferowane samorządom. Co więcej placówki tego typu wspierane są również przez osoby prywatne i firmy, które przekazują dary, a także pieniądze, więc to ich dobroczynność będzie zapełniać luki w schroniskowych budżetach.

 

Pamiętaj!

Przyszłość stawki VAT na leki dla zwierząt

Deklaracja wiceministra finansów Filipa Świtały na tym etapie z pewnością jest jakimś wyznacznikiem dalszych działań polityków, jednak nie oznacza, że mamy pewność, co do dalszego kształtu projektu. Z tego powodu przez najbliższy czas możemy się jeszcze spodziewać informacji i agitacji na rzecz sprzeciwiania się proponowanym zmianom. Jak widać zaangażowanie w tego typu inicjatywy przynosi rezultaty, dlatego warto podpisać petycję lub wyrazić swoją opinię, aby poinformować polityków, że ich działanie nie jest popierane przez społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *