Czy koszt utrzymania psów wzrośnie przez projekt ustawy o VAT?

Pies i VAT

W ostatnim czasie prawie każdy opiekun psa dowiedział się o planowanych zmianach w zakresie stawki VAT na leki dla zwierząt. Planowano wzrost z obecnie 8% do 23%. Media społecznościowe i serwisy informacyjne huczą o nowelizacji, która miała ułatwiać przedsiębiorcom rozliczanie podatku, a przy okazji – wprowadza niekorzystne zmiany w zakresie leków weterynaryjnych.

Obawy, które wskazywały różne środowiska, również te związane z produkcją zwierzęcą, być może skłoniły polityków do zmiany stanowiska. Wiceminister finansów Filip Świtała w rozmowie z PAP poinformował, że „VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak jest obecnie”. Czy to oznacza, że sprzeciw społeczny odniósł skutek?

Podwójne uderzenie w miłośników zwierząt

Najczęściej poruszaną kwestią w kontekście zmiany stawki podatku VAT na leki weterynaryjne jest wzrost kosztów leczenia zwierząt w produkcji zwierzęcej. Konsumenci będą mogli odczuć wzrost cen mięsa oraz nabiału. Z tej perspektywy właściciele psów i innych zwierząt jedzących mięso mogą poczuć się podwójnie ukarani. Zapłacą oni bowiem więcej za leczenie pupila, jak również jego żywienie.

Schroniska i tak mają ciężko

Kolejną sprawą jest kwestia utrzymania zwierząt w schroniskach. Wzrost kosztów leczenia będzie stanowić dla tego typu placówek ogromne obciążenie. Dodając do tego wyższe koszty utrzymania zwierząt, otrzymujemy bardzo nieciekawy obraz budżetowania i tak często niedofinansowanej pomocy potrzebującym zwierzętom.

W konsekwencji za zmiany zapłacą obywatele. W końcu opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy, a firmy oraz fundacje, które wygrywają przetargi na prowadzenie schronisk, prędzej czy później będą musiały podnieść swoje stawki oferowane samorządom. Co więcej placówki tego typu wspierane są również przez osoby prywatne i firmy, które przekazują dary, a także pieniądze, więc to ich dobroczynność będzie zapełniać luki w schroniskowych budżetach.

 

Pamiętaj!

Przyszłość stawki VAT na leki dla zwierząt

Deklaracja wiceministra finansów Filipa Świtały na tym etapie z pewnością jest jakimś wyznacznikiem dalszych działań polityków, jednak nie oznacza, że mamy pewność, co do dalszego kształtu projektu. Z tego powodu przez najbliższy czas możemy się jeszcze spodziewać informacji i agitacji na rzecz sprzeciwiania się proponowanym zmianom. Jak widać zaangażowanie w tego typu inicjatywy przynosi rezultaty, dlatego warto podpisać petycję lub wyrazić swoją opinię, aby poinformować polityków, że ich działanie nie jest popierane przez społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *