Jakim byłbyś psem – czyli grupy ras FCI z uśmiechem

Grupy ras FCI

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) z siedzibą w Thuin w Belgii to organizacja, która ma duże znaczenie dla hodowców psów rasowych. Utworzony przez nią podział na 10 grup ras uznawanych przez organizację, wykorzystywany jest także w Polsce. Podział ten ma znaczenie podczas zawodów i wystaw, gdy zwierzęta starują w określonych grupach.

Oczywiście, każdy pies jest inny i czasami opiekunowie są zawiedzeni, ponieważ rasowiec nie jest „cięty z żurnala”. Co więcej grupy FCI pod wieloma względami nie są jednorodne, podzielone są na sekcje, a w nich znajdują się na ogół różne rasy psów. Tak naprawdę o każdej rasie można byłoby napisać pokaźną książkę. Z tego powodu należy traktować poniższy tekst, jako poglądową informację.

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych grup, chcemy wspomnieć o wspaniałych kundelkach. Pomimo tego, że nie są one klasyfikowane przez FCI i nie biorą udziału w wystawach dla rasowych zwierząt, to potrafią kochać, są wiernymi przyjaciółmi. Decydując się na pieska, który będzie wiernym kompanem, nie zapominajmy o nich.

Ogólny opis grup ras FCI

Który tekst najlepiej opisuje Twoje podejście? Wybierz odpowiedź i kliknij, aby poznać rozwiązanie.

1. Jestem dobrze zorganizowany, lubię pracę, dobrze węszę, ale też świetnie stróżuję, jestem bardzo wytrzymały, potrafię warknąć, chociaż nie muszę udowadniać swojej siły – każdy o niej wie.
 
2. Jestem odważny, dynamiczny, czasem może impulsywny, jeżeli trzeba to pokażę swoje zdanie, nie przejmuję się tym, że wywołam konflikt w grupie.
 
3. Mam nosa, zawsze wiem co się święci, nie lubię nudy, dobrze organizuję grupę, jestem ceniony za swoją inteligencję.
 
4. To nie moja wina, że źle określono moje zadania, ogólnie nie zamierzam polować, chyba, że na miejsce na kanapie, lubię ludzi w szczególności takich, którzy wiedzą, co dla mnie dobre, ale moja rodzina jest najważniejsza, jestem radosny, dynamiczny i uwielbiam pogonić mniejsze zwierzaki.

5. Lubię pracę, potrzebuję dużo ruchu, jestem wytrzymały, jestem mistrzem ucieczek, bo cały czas czuję pociąg do dzikiej natury.

6. Może czasami rozpiera mnie energia, zdarza mi się kogoś przewrócić w zabawie, zniszczyć najbliższe otoczenie i jestem dynamiczny, ale tak naprawdę tkwi we mnie łagodne usposobienie oraz ogromna radość życia, a także przyjacielskie podejście do ludzi, jestem wesoły i potrafię rozbawić innych.

7. Jestem elegancki i wrażliwy, chociaż ciągle ktoś uważa mnie za bestię do tropienia podczas polowań, słucham, jestem otwarty na człowieka, chcę spełnić jego oczekiwania.

8. Nie wyhodowano mnie do myślenia, raczej do biegania, ale gwarantuję, że oprócz niesamowitych osiągnięć sportowych, mam też uczucia i jestem nieufny wobec obcych, a także bardzo niezależny.

9. Może niekiedy wyglądam jak pies skupiony jedynie na swoim wyglądzie, ale w gruncie rzeczy jestem inteligentny i empatyczny, gdyż wychowywano mnie z zasady na przyjaciela, chociaż niekiedy jestem tak uroczy, że moja rodzina za mało ode mnie wymaga.

10. Mam za dużo energii, ona mnie rozpiera, mógłbym biegać bez końca, a cóż – jak nie mam możliwości, to zadowolę się zgryzieniem czegoś.

Odp. 3. Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Do tej grupy zalicza się psy pasterskie, zaganiające, które tradycyjnie pomagały w pilnowaniu i zaganianiu stad zwierząt. Obecnie pomagają w poszukiwaniu ludzi, narkotyków, pracują w ratownictwie, z niepełnosprawnymi osobami, popularne także jako psy do towarzystwa. Te czworonogi są inteligentne, chętne do współpracy z człowiekiem. Należy jednak pamiętać, że większość ras należących do tej grupy, to zwierzęta potrzebujące dużo ruchu i wyzwań intelektualnych.

Odp. 1. Grupa II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Ta grupa jest dość zróżnicowana. Obok szwajcarskich psów górskich i do bydła, które pod względem cech przypominają wcześniej opisaną grupę, można tu spotkać Rottweilera. Z pewnością większość ras zaliczonych do tej grupy stanowią psy silne i odporne (w przypadku psów górskich również na zróżnicowane temperatury). Niekiedy wyglądają na nieco ospałe, jednak wzbudzają respekt. Są to psy, które wymagają od opiekuna wiedzy i odpowiedniego wychowania, mogą mieć też zapędy, aby wykorzystywać fakt, że wzbudzają lęk.

Należy jednak podkreślić, że agresywne i niebezpieczne zachowania są pochodną błędów wychowawczych czy niedostosowania wychowania do określonego zwierzęcia. W mediach częściej słyszymy o źle wychowanych Rottweilerach, gdyż mogą one wyrządzić większą krzywdę niż Yorkshire terrier (York) czy Pudel miniaturowy. Jednak w każdym przypadku za pogryzienia odpowiada opiekun, który nie dopilnował pupila lub nie nauczył go odpowiedniego zachowania.

Odp. 2. Grupa III – Teriery

Trudno uwierzyć, że w tych psach, nawet najmniejszych, mieści się aż tak dużo energii. Słodki i uroczy Yorkshire terrier (York), kupowany jako piesek do towarzystwa, to wulkan, który potrafi dziabnąć w palec. Na szczęście jest mały i wystarczy plaster. Sprawa może wyglądać gorzej, gdy źle wychowa się Bulteriera. Opiekunowie ras należących do tej grupy szybko przekonują się, że ich pupil potrafi sprawnie polować, nawet jeżeli waży 6 kg, musi wybiegać się, aby nie rozrabiać w domu lub nie uciekać. Niekiedy zachowuje się tak, jakby za nic miał harmonię życia stadnego między psami – zwyczajnie nie boi się pokazać własnego zdania, nawet kosztem kłótni. Odwaga to ich drugie imię.

Odp. 4. Grupa IV – Jamniki

Grupa najbardziej popularnych kanapowców, które tradycyjnie przeznaczone były do pomocy w polowaniach. Pewne cechy można zauważyć do dzisiaj: głośne szczekanie, ruchliwość i wydłużona budowa ciała. Te psy przystosowane zostały do polowania w sforze pod ziemią i na jej powierzchni oraz sygnalizowania zwierzyny. Niestety ich budowa ciała sprzyja problemom ortopedycznym. Pomimo pozornie nieporadnego wyglądu potrafią pogonić małe zwierzęta. Odznaczają się przywiązaniem i lojalnością wobec opiekuna, ale zachowują rezerwę w stosunku do obcych.

Odp. 5. Grupa V – Szpice i psy w typie pierwotnym

Rasy zaliczane do tej grupy uznawane są za najbardziej spokrewnione z przodkiem. Są to psy wymagające przestrzeni, ruchu. Rasy te są idealne do pracy, dla ludzi z zacięciem wędrowca. Tradycyjnie w zależności od rasy wykorzystywane są podczas polowań, w psich zaprzęgach. Odporne i silne, potrafią uciekać, aby zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Większość tych psów to zwierzęta towarzyskie, przyjacielskie, ale wymagające.

Odp. 10.Grupa VI – Psy gończe i rasy pokrewne

To kolejna niejednorodna grupa, ale łączy je w mniejszym bądź większym stopniu cel prowadzonej hodowli – mają to być psy wykorzystywane do polowań. Część z nich lepiej sprawdza się w tropieniu, a inne – w pogoni. Jednak większość jest bardzo aktywna i potrzebuje dużo ruchu. Te psy nie mogą być pozostawiane same sobie, inaczej mogą zdemolować najbliższe otoczenie i zniszczyć wszystko, co zobaczą na swojej drodze. Przywiązują się do swoich opiekunów i na ogół są świetnymi towarzyszami, ale trzeba pamiętać o ich potrzebach. Chociaż część tych ras może wyglądać na kanapowca, to są to zwierzęta, które muszą się wybiegać.

Odp. 7. Grupa VII – Wyżły

Do tej grupy zaliczane są rasy tradycyjnie pomagające myśliwym w znalezieniu zwierzyny. Jednak w gruncie rzeczy stworzono je, by kochały ludzi. Te psy do dzisiaj pracują podczas polowań, informując o potencjalnej ofierze poprzez nieruchomą postawę z uniesioną łapą lub położenie się na ziemi. Nie zmienia to faktu, że świetnie sprawdzają się jako zwierzęta do towarzystwa w rodzinach, które zapewniają im dużo ruchu i zabawy.

Odp. 6. Grupa VIII – Aportery, płochacze i psy dowodne

Chociaż grupa ta jest zróżnicowana, to chyba najwyraźniej wydać jedno: te psy mogłyby rozmieść całą ziemię na strzępy, gdyby nie zapewniono im odpowiedniej ilości zabaw. Wesołe, towarzyskie, ciekawe świata i śmiałe. Są świetnymi towarzyszami, jednak opiekunowie muszą zapewnić im odpowiednio dużo atrakcji. Gdy zaczną biegać, mogą w zabawie przewrócić nawet osobę dorosłą, dlatego należy zachować ostrożność.

Odp. 9. Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa

Grupa IX jest niezwykle trudna do opisania w kilku zdaniach. Trafiają do niej wszystkie psy, które w zamyśle mają stać się przyjaciółmi ludzi i umilać im czas lub cenione są za wygląd. Trzeba też zwrócić uwagę, że podział FCI zmienia się z czasem i jeszcze w latach 90-tych XX wieku w tej grupie znajdował się Dalmatyńczyk. Te wszystkie zwierzęta łączą takie cechy jak: umiejętność dostosowania się do życia z człowiekiem, nastawienie na naukę ludzkich nawyków. Do grupy IX zaliczany jest między innymi Pudel uznawany za jednego z najinteligentniejszych psów.

Niestety bardzo często opiekunowie nie potrafią dostrzegać w pupilach ozdobnych i do towarzystwa psa, więc próbują stworzyć im warunki, w których każde dziecko dorastałoby szczęśliwe, ale jednak potrzeby zwierząt są nieco inne. W konsekwencji często uchodzą za najniegrzeczniejsze, nieposłuszne psy.

Odp. 8. Grupa X – Charty

Grupa przeznaczona przede wszystkim do celów sportowych. Pierwotnie miały pomagać przy polowaniach, a w pogoni kierować się wzrokiem a nie węchem. Ich aerodynamiczny kształt pozwala na osiąganie lepszych wyników w sportach wyścigowych. W Polsce należy uzyskać pozwolenie starosty na posiadanie charta, gdyż obecnie nie mogą one pracować podczas polowań, co ma ograniczyć wykorzystywanie ich przez myśliwych jako „broni białej”. Powstaje pytanie, czy w tym wszystkim jest miejsce na emocje. Odpowiedź jest oczywista – chart to pies i jak każde zwierzę ma uczucia. Jest wytrzymały, samodzielny, nieufny wobec obcych.

Pieskie rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów to bardzo ważny element nie tylko codzienności ludzi, ale także psów. Zwierzęta również powinny ćwiczyć swoją kreatywność i uczyć się, jak osiągnąć cel. Poniżej prezentujemy humorystyczną prezentację sposobów radzenia sobie z problemami wśród poszczególnych grup FCI.

Co mówisz, gdy zepsuje się żarówka? Wybierz odpowiedź i kliknij, aby przeczytać opis.

1. Żarówka ucieka? Tak? Ja złapię!
2. Po co wymieniać żarówkę? Można zdemolować dom po ciemku… Chociaż nie! Wtedy nikt nie zauważy efektów tej ciężkiej pracy.
3. Serio? Ja nie jestem od tego.
4. Pociągnę sprawę bez problemu, potrzebuję tylko kolegów z zaprzęgu.
5. Biegnę znaleźć nową! Zawołam, jak znajdę.
6. Szepnę parę słów na uszko borderowi i on to załatwi. W tym czasie akurat wyschną mi pazurki…
7. Naszczekam, naszczekam, naszczekam, w końcu musi zacząć świecić! A jak nie, to…
8. Ja, ja! Wybierz mnie! Ja wymienię!
9. Wszystko pod kontrolą! Już ją wymieniam, tylko najpierw zapędzę wszystkie żarówki na środek koła.
10. Doprawdy, nie wiem, jak to możliwe, ale nastała ciemność, więc należy iść spać. Jutro postaram się, aby już żadna przepalona żarówka nie wdarła się niepostrzeżenie.

Odp. 9. Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

W przypadku tej grupy ludzie cenią nie tylko ich posłuszeństwo i łatwość, z jaką uczą się nowych obowiązków. Większość tych ras stanowią psy bardzo inteligentne, skoncentrowane na zadaniach, potrafiące kreatywnie rozwiązywać problemy. Ich mocne przywiązanie do rytuałów i powtarzanie wyuczonych czynności jest pochodną działania człowieka, a nie braku kreatywności.

Odp. 10. Grupa II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Wyglądają na bardzo spokojne i pewne siebie, nie muszą nikomu niczego udowadniać. Sprawiają wrażenie, że robią dokładnie tyle, ile trzeba, nie wykonują zbędnych ruchów, nie skaczą jak małe psiaki. To pochodna faktu, że znaczna część z nich ma zapewnione przez opiekunów zajęcie lub pracuje, co również pozwala ujść emocjom. Jeżeli natomiast nie będą miały zajęcia, mogą wykazywać duże zniechęcenie lub frustrację.

Odp. 7. Grupa III – Teriery

Teriery to psy, które również potrafią kreatywnie działać, albo po prostu działać. W zasadzie wystarczy im okazja do działania, bo mają bardzo dużo energii. Potrafią też kreatywnie radzić sobie z jej nadmiarem, co niekiedy przyprawia opiekunów o zawrót głowy. Uważane są za agresywne, jednak odpowiednio wychowywane z pewnością nauczą się rozwiązywać problemy po dobroci.

Odp. 3. Grupa IV – Jamniki

Jamniki uchodzą niekiedy za nieposłuszne psy, które robią to, na co mają ochotę. Wynika to bardzo często z tego, że są ukochanymi domownikami, którym pozwala się na bardzo dużo. Nie można im odmówić inteligencji i kreatywności w łamaniu ludzkich serc. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że wiedzą, jakim sprawnym narzędziem do dostarczania pożywienia jest człowiek.

Odp. 4. Grupa V – Szpice i psy w typie pierwotnym

Indywidualiści, a jednak potrafią pracować z człowiekiem. Rasy z tej grupy na ogół nie są nachalne, nie domagają się ciągłej zabawy i uwagi. Psy, które są inteligentne, silne i chętnie podejmują wyzwania.

Odp. 5. Grupa VI – Psy gończe i rasy pokrewne

Kolejna grupa ras stworzonych z myślą o pracy w służbie człowiekowi. Chociaż większość z nich coraz częściej można spotkać na kanapie niż w pracy, to pozostała im umiejętność uczenia się i inteligencja tak ważne podczas współpracy z człowiekiem, dobry węch i sporo energii. Wytropią nawet żarówkę.

Odp. 8. Grupa VII – Wyżły

Wyglądają dostojnie, są energiczne, mają dobry węch. Posłuszne, ale też inteligentne, a przede wszystkim oddane. Z jednej strony były specjalizowane do określonych zadań, z drugiej – wyglądają tak, jakby dla relacji z człowiekiem miały rozwiązać każdy problem, nawet najbardziej skomplikowany.

Odp. 2. Grupa VIII – Aportery, płochacze i psy dowodne

Grupa psów, które przede wszystkim potrzebują zajęcia i dużo wyzwań. Są inteligentne, chętnie się uczą, sprawdzają się jako psy pracujące i pomagające ludziom. Czasami określane są jako złośliwe lub nadpobudliwe, podkreślić jednak należy, że takie zachowania wynikają z ich dużych pokładów energii lub źle ukierunkowanych działaniom. Przy odpowiednim wychowaniu są radosnymi towarzyszami, które potrafią zachęcić do zabawy lub znaleźć sobie zajęcie.

Odp. 6. Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa

Grupa zawierająca różne rasy, które z pewnych względów przez ludzi zostały uznane za atrakcyjne wizualnie lub świetnie umilające czas. Chociaż nie każdemu podoba się pyszczek Pekińczyka, a Pudla dużego można z powodzeniem wystrzyc prosto bez wymyślnych pomponów, to często ozdabiane są przez ludzi na różne sposoby. Wśród tych ras można znaleźć czworonogi bardzo inteligentne, nastawione na relację z człowiekiem. Ze względu na to, że bardzo często są wyręczane przez ludzi i rozpieszczane, szybko uczą się, jakim multifunkcjonalnym narzędziem do rozwiązywania problemów jest człowiek.

Odp. 1. Grupa X – Charty

Psy, które ze względu na użytkowanie najbardziej kojarzone są ze sprawnością fizyczną. Ten atut wybija się ponad inne. Specjalizowane najczęściej w określonym kierunku najwięcej swojego uroku pokazują podczas uprawiania sportu. Są to psy skoncentrowane na wykonywanych zadaniach i efektywne.

One thought on “Jakim byłbyś psem – czyli grupy ras FCI z uśmiechem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *